Články, ktoré uverejnil Pozorovateľ

Hang, hudobný nástroj bohov

Hudba — napísal Pozorovateľ

Hang - hudobný nástroj

Na prvý pohľad pripomína atrapu lietajúceho taniera z béčkového amerického sci-fi filmu. Už len letmý dotyk však toto kovové teleso rozozvučí neuveriteľne krásnou farbou zvuku. Hang je neobvyklý hudobný nástroj vynájdený v švajčiarskom Berne, niekedy nazývaný tiež Hang drum. To je trochu nepresné, nakoľko Hang nie je len bicím nástrojom. Ide v prvom rade o meditačný nástroj poskytujúci rozšírenie vedomia umelca i poslucháča.

Čítaj ďalej

Suvereno ft. Revolta — Conscious hip hop

Hudba — napísal Pozorovateľ

Suvereno

Slovenský raper Suvereno ohlásil vydanie svojho nového albumu Jednoducho. Ako ochutnávku uvoľnil šiesty track z nového CD s názvom Conscious Hip Hop, kde mu na majku sekunduje český náprotivok Revolta. Chalani opäť odviedli skvelú prácu a spolu s rytmickým hudobným podkladom vytvára ich text tú správnu energiu, ktorá prebúdza vedomie poslucháčov. 

Čítaj ďalej

Revolta — Evoluce vědomí

Hudba — napísal Pozorovateľ

Revolta

Snehová guľa. Snehová guľa valiaca sa dole kopcom, ktorá stále naberá na objeme. To je príznačné prirovnanie k tomu, čo sa začalo diať na česko-slovenskej hudobnej scéne. Mám na mysli stále početnejšiu skupinu rozhľadených interpretov, ktorí prichádzajú s inteligentnými textami a hlbšími podnetmi. V objeme produkovania tzv. uvedomelej (conscious) tvorby výrazne vedie rapová scéna. Začínajú sa tu zotierať rozdiely medzi komerciou a undergroundom a v oboch kategóriách miznú egoistické a materiálne orientované témy.

Čítaj ďalej

Tibor Eliot Rostas: Peklo

Citáty — napísal Pozorovateľ

Tibor Eliot Rostas

Tibor Eliot Rostas sa na Slovensku i v Českej republike preslávil rozhlasovým seriálom Mlčanie. Jeho 120-sekundové zamyslenia boli vysielané na vlnách rádia VIVA, ktorého vysielanie však bolo pred niekoľkými mesiacmi zrušené. Tiborove idey boli vydané aj knižne. Zatiaľ sa jedná o dve knihy — Mlčanie I. a Mlčanie II. Obidva zväzky považujem za nesmierne dôležité a v kontexte Slovenska i za prelomové.

Čítaj ďalej

Mal byť román 1984 inštrukčným manuálom?

Literatúra — napísal Pozorovateľ

George Orwell

Existujú historické knihy, ktoré opisujú minulé epochy a tiež existujú knihy prorocké, teda také, ktoré predpovedajú budúcnosť. Dej veľkej skupiny kníh sa odohráva v prítomnosti. Existujú však aj knihy, ktoré sú podľa tohto rozdelenia len veľmi tažko kategorizovateľné. Dnes ti predstavím knihu, ktorá (alegoricky?) popisuje náš svet. Či je to svet minulý, súčasný alebo budúci, nechám na tvojom uvážení.

Čítaj ďalej

TOPlist