Hang, hudobný nástroj bohov

Hudba — napísal Pozorovateľ

Hang - hudobný nástroj

Na prvý pohľad pripomína atrapu lietajúceho taniera z béčkového amerického sci-fi filmu. Už len letmý dotyk však toto kovové teleso rozozvučí neuveriteľne krásnou farbou zvuku. Hang je neobvyklý hudobný nástroj vynájdený v švajčiarskom Berne, niekedy nazývaný tiež Hang drum. To je trochu nepresné, nakoľko Hang nie je len bicím nástrojom. Ide v prvom rade o meditačný nástroj poskytujúci rozšírenie vedomia umelca i poslucháča.

Hang je perkusný melodický nástroj, zvuk vzniká rezonanciou vzduchu v jeho vnútri. Na Hang sa hrá údermi dlaní a prstov, pričom nástroj je obvykle položený v lone hudobníka. Zvuk nástroja je vskutku neobvyklý a zároveň veľmi príjemný. Však posúď sám…

https://www.youtube.com/watch?v=xk3BvNLeNgw

Magický bubon Hang

V dnešnej dobe už nie je možné originálny Hang zakúpiť priamo od výrobcov, prestali ho ponúkať. Občas sa nejaký kus objaví v internetových aukciách, ale suma obvykle zodpovedá cene za nový osobný automobil. Navyše môže ísť o neoriginálnu napodobeninu.

Hang nikdy nebol produkovaný masovo. Záujemcovia oň boli vyberaní podľa špecifických kritérií a čakacie doby boli i niekoľko rokov. Cena sa pohybovala rádovo v tisíckach eur a pri nákupe museli záujemcovia súhlasiť s dohodu o neodpredávaní nástroja tretím osobám. Výrobcovia chceli zabrániť kšeftovaniu s nástrojmi. Spomínané internetové aukcie ale svedčia o tom, že ľudská chamtivosť je mnohokrát silnejšia ako svedomie.

PANArt, vynálezcovia a výrobcovia pôvodného Hang-u, nedávno začali ponúkať nový nástroj — Gubal, ktorý konštrukčne vychádza z Hang-u, ale za pomoci stredového hemisférického rozšírenia dokáže generovať aj hlboké basové tóny.

Gubal

Gubal, nástupca Hang-u

Poznámky a odkazy na záver

Zdieľaj článok na , na alebo na Vybrali.sme.sk
TOPlist