Archív pre rubriku Duch času

Je suis Charlie?

Duch času — napísal Pozorovateľ

Je suis Charlie

Jednej veci nerozumiem. Prečo našu spoločnosť dokáže zomknúť a pozdvihnúť zavraždenie karikaturistov urážajúcich náboženské presvedčenie, ale ostatné milióny vrážd v celosvetovom meradle počas uplnynulých rokov nás nechávajú chladnými? V roku 2013 bolo podľa štúdie zavraždených 437 tisíc ľudí, z toho vyše 22 tisíc v Európe. Dvadsaťdvatisíc vrážd v Európe. Za rok. Áno čítaš správne!

Čítaj ďalej

Mikko Hypponen: Ako NSA zradila dôveru celého sveta

Duch času — napísal Pozorovateľ

Mikko Hypponen

V lete roku 2013 sa oficiálne potvrdili naše najhoršie predstavy a úvahy o plošnom sledovaní elektronickej komunikácie americkými výzvednými zložkami. Potvrdzujúce informácie celému svetu priniesol Edward Snowden, bývalý zamestnanec americkej NSA, v ktorom sa ozvalo svedomie a chuť vrátiť opäť význam základom demokracie, akými sú právo na bezpečie a súkromie. Edward Snowden, v súčasnosti politický utečenec navrhnutý na nositeľa Nobelovej ceny za mier, nás svojim konaním všetkých inšpiruje k činom. Fínsky bezpečnostný expert a speaker Mikko Hypponen (bezpečnostná firma F-Secure) prispel na stretnutí TEDxBrussels s jeho pohľadom k objasneniu nešťastnej situácie s celosvetovým plošným sledovaním. Vysvetľue obludnosť súčasnej formy špicľovania, dáva kontext dostupným informáciám a ku koncu i navrhuje cestu, akou by sa svet a najmä Európa mohli vybrať, aby sa súčasné pomery zmenili k lepšiemu.

Čítaj ďalej

Je pravda čiernobiela?

Duch času — napísal Pozorovateľ

Pravda

Mám dobrého kamaráta, ktorý o sebe tvrdí, že má vždy vo všetkom pravdu. Značnú časť svojho voľného času trávi písaním názorov do diskusií k článkom online verzií denníkov hlavného prúdu. Pri argumentovaní v internetových diskusiách sa rád odvoláva na overené a kredibilné zdroje. Je presvedčený o tom, že má ten správny prehľad o dianí a protinázory či protiargumenty je schopný rozbiť okamžitým protiúderom. Mobilný telefón s pripojením na internet patrí k jeho základnej argumentačnej výbave aj pri kamarátskom posedení v niektorom z našich obľúbených pubov. Nechcem súdiť, každý máme právo na svoj názor a na vyjadrovanie sa k čomukoľvek.

Čítaj ďalej

Prezidentské voľby 2014

Duch času — napísal Pozorovateľ

Prezidentské voľby 2014

Musím sa hneď na úvod priznať, že pred piatimi rokmi som sa prezidentských volieb nezúčastnil, ani jedného z kôl. Nevidel som totiž najmenší dôvod prečo participovať na prezidentskom divadle a vyberať menšie zlo na post budúcej hlavy nášho národa.

Čítaj ďalej

TOPlist