Šesť dôvodov prečo nesledovať televíziu

Sebapremena — napísal Pozorovateľ

Zničený televízor

Bez televízie žijem už od čias štúdia na vysokej škole a bývania na internáte. Vyžarovanie pohybujúcich sa obrázkov z televízneho prijímača mi vtedy absolútne prestalo chýbať. Stiesnená internátna izba, do ktorej sa sotva vošli tri dvadsaťročné váľandy a pár pracovných stolíkov ma vymanila z pazúrov rituálu zaspávania pri televíznej obrazovke.

Študentské časy na internáte sú už dávno preč, ale môj vzťah, alebo skôr odpor, k televízii sa nezmenil. Žiaden televízor nevlastním a som rád. V televíznom vysielaní sa dá určite nájsť aj množstvo kvalitných programov, ale zväčša sú prehlušené tonou vlezlej reklamy a poprekladané tendenčným spravodajstvom, prípadne prihlúplymi reality shows.

Šesť dôvodov prečo skončiť so sledovaním televízie

1. Získaš viac času na seba a na tvojich blízkych

Určite aj ty máš vlastnú rodinu a priateľov, ktorí si zaslúžia tvoju pozornosť. Hodiny strávené venovaním sa tvojim blízkym sa ti vrátia v mnohých smeroch. Toto sa nedá povedať o televízii, tá bohužiaľ človeka zväčša len ochudobňuje.

2. Odfiltruješ nepodstatné informácie

Prečo sa zbytočne zaoberať osudmi seriálových hrdinov, prípadne životnými príbehmi tzv. celebrít, ktoré sa nám snažia nahovoriť, že úspech, peniaze a vonkajšia krása sú jedinou zárukou šťastia?

3. Prestaneš sa rozčuľovať nad reklamami

Otravujú ťa hlučné a manipulatívne reklamy medzi programami a teraz už dokonca aj medzi blokmi spravodajstva? Informácie môžeš čerpať z mnohých zdrojov, televízia nie je jediný. Tak prečo by ťa tie reklamy mali zbytočne naďalej otravovať?

4. Prestaneš byť ovplyvňovaný názormi iných

V televízii, a najmä v spravodajstve, často prezentujú svoje názory dookola tie isté osoby z rovnakých vládnych či mimovládnych organizácií a z rôznych inštitútov. Človek by si myslel, že títo ľudia majú snáď patent na pravdu. Nech už je ich názor akýkoľvek, vždy je dobré informácie overovať. Ak prestaneš sledovať televíziu, ostane ti v hlave priestor pre vlastné myšlienkové pochody a vlastné názory.

5. Začneš si viac všímať tvoje okolie

Súvisí to s tým, že budeš mať omnoho viac dostupného času. Nezväčší sa ti len časový priestor v rámci dňa, ale budeš mať aj viac mentálneho priestoru pre vlastnú kreativitu a budeš mať kapacitu na lepšie uvedomovanie si tvojho okolia, prírody a budeš citlivejší na vonkajšie i vnútorné podnety.

6. Ušetríš financie

Zrušenie zmluvy s poskytovateľom káblovej, či satelitnej televízie sa na tvojom mesačnom rozpočte prejaví hneď. Ak si nepriplácaš za žiadnu špeciálnu programovú ponuku, stále ušetríš, pretože s vypnutou TV budeš mať výrazne menšiu spotrebu elektrickej energie.

K diskusii

Máš vlastné dôvody prečo nesleduješ televíziu? Alebo naopak máš dobré dôvody prečo sa ju oplatí sledovať? Pridaj sa do diskusie nižšie.

Zdieľaj článok na , na alebo na Vybrali.sme.sk
TOPlist