Spoločnosť

Úvahy — napísal Prometeus

Spoločnosť

Tak krehká, tak manipulovateľná. Chobotnica globálnych inštitúcií sa rozrastá o ďalšie a ďalšie chápadlá. Poza chrbát človeka hltá celé sústa, zatiaľ čo človeku predhodí len omrvinky jeho vlastného života a on ich šetrne pojedá zo strachu, že neprežije. Ako sa človek zachová, keď sa obzrie za seba a uvidí obludu?

Na svete sú pastieri a ovce. Stvárňujú ich jednotliví ľudia, čiže inteligentné bytosti. Ako by ste prinútili, teda zmanipulovali ľudí, aby sa tvárili ako ovce čo najjednoduchšie? Človek má svoju hrdosť a vie, že má na to byť viac ako ovcou. Kebyže to skúšame silou, bránil by sa. Áno, áno. V minulosti sme vedeli manipulovať určité väčšie či menšie oblasti pomocou armády. No o svetový mier na väčšine planéty sa nám postarali nadnárodné inštitúcie, ktoré nám zaobstarali aj vyšší stupeň manipulácie. Sme bábky zavesené na nitkách, ktoré, žiaľ, nevidíme.

Na to aby sme mali hlavu zaborenú v piesku, musíme byť na kolenách.

Výstižný citát. A kto je strážna čata dohliadajúca, že túto pomyselnú ohradu neopustíme? Je to strach a nevedomosť. Človek cíti ťahanie nitiek na svojom tele, no bojí sa obzrieť. A pravdupovediac, ani nemá čas. Musí predsa nakŕmiť svoju rodinu a to ho nesmierne vyčerpá. Tak si večer ešte pozrie telku a oddýchne si nezamýšľajúc sa nad fungovaním jeho života.

Strácame periférne videnie a zvedavosť po pravde. Určite nedôverujem smerovaniu majoritnej časti spoločnosti z jedného jednoduchého dôvodu. Väčšina ľudí, aspoň v mojom okolí, si nekladie naozaj veľké otázky, ktoré by ozrejmili smer ich putovania. Kto sme? Kde sme? Čo je to realita? Je ich naozaj veľa, pritom málokto sa nad nimi zamyslí. Z môjho pohľadu by sa neuveriteľne zmenil svet, keby sa každý človek obzrel za seba a uvidel pravdu.

Choroba našej spoločnosti je v strachu pred neprispôsobením sa okoliu. Pritom samotné prispôsobenie sa nejakému dokonalému človeku skrátka nie je možné. Každý človek je individuálny. Je jedinečný. A ak je každý jedinečný, tak všetci predsa musia vnímať realitu individuálne. Aby sme pochopili potrebu ľudí prispôsobovať sa ostatným, musíme si uvedomiť našu skutočnú potrebu byť milovaní. Na to, aby sme vedeli milovať niekoho iného, musíme vedieť milovať samého seba. 

Človek nasledoval záhadné nitky, až narazil na obludu, ktorá vrhala monštruózne tiene. Človek sa nebál, so zvedavosťou a láskou v srdci podišiel ešte bližšie. Zistil, že obluda nie je väčšia ako jeho potenciál, tak pretrhol nitky a odkráčal vlastnou cestou.

 

 

Zdieľaj článok na , na alebo na Vybrali.sme.sk
TOPlist