Tibor Eliot Rostas: Peklo

Citáty — napísal Pozorovateľ

Tibor Eliot Rostas

Tibor Eliot Rostas sa na Slovensku i v Českej republike preslávil rozhlasovým seriálom Mlčanie. Jeho 120-sekundové zamyslenia boli vysielané na vlnách rádia VIVA, ktorého vysielanie však bolo pred niekoľkými mesiacmi zrušené. Tiborove idey boli vydané aj knižne. Zatiaľ sa jedná o dve knihy — Mlčanie I. a Mlčanie II. Obidva zväzky považujem za nesmierne dôležité a v kontexte Slovenska i za prelomové.

Čítaj ďalej

Mal byť román 1984 inštrukčným manuálom?

Literatúra — napísal Pozorovateľ

George Orwell

Existujú historické knihy, ktoré opisujú minulé epochy a tiež existujú knihy prorocké, teda také, ktoré predpovedajú budúcnosť. Dej veľkej skupiny kníh sa odohráva v prítomnosti. Existujú však aj knihy, ktoré sú podľa tohto rozdelenia len veľmi tažko kategorizovateľné. Dnes ti predstavím knihu, ktorá (alegoricky?) popisuje náš svet. Či je to svet minulý, súčasný alebo budúci, nechám na tvojom uvážení.

Čítaj ďalej

Joseph Heller: Dosť

Citáty — napísal Pozorovateľ

Joseph Heller

Málokedy sa stáva, že ma úvod knihy absolútne omráči svojou nepopierateľnosťou a nadčasovosťou. John C. Bolge — autor knihy Dosť, s podtitulom Skutočná cena peňazí, biznisu a života — to bravúrne dokázal hneď prvým odstavcom. Tento text si zaslúži byť zaradený do našej série doznievajúcich myšlienok.

Čítaj ďalej

Zlatý vek

Sebapremena — napísal Prometeus

Zlatý vek - šťastní ľudia

V dnešnom svete existuje veľa postojov k udalostiam, ktoré sa dejú okolo nás. Niektoré sú násilnejšie, iné zase menej. Všetky však podliehajú prirodzenému vývoju Zeme. Dalo by sa to prirovnať k určitým fázam poznania alebo sebarozvoja. Hneď na úvod chcem zdôrazniť, že všetky popisované postoje sú ponímané extrémne.

Čítaj ďalej

Jan Tichý: Iracionalita

Citáty — napísal Pozorovateľ

Jan Tichý

Niekedy nie je treba písať siahodlhý text, aby sa myšlienka zhmotnila a nabrala na význame. A tiež je niekedy lepšie zostať ticho a počúvať ostatných, ktorí majú čo povedať. Postupne budeme uverejnovať zaujímavé citáty známych aj menej známych osobností z rôznych spoločenských oblastí.

Čítaj ďalej

TOPlist