Tibor Eliot Rostas: Peklo

Citáty — napísal Pozorovateľ

Tibor Eliot Rostas

Tibor Eliot Rostas sa na Slovensku i v Českej republike preslávil rozhlasovým seriálom Mlčanie. Jeho 120-sekundové zamyslenia boli vysielané na vlnách rádia VIVA, ktorého vysielanie však bolo pred niekoľkými mesiacmi zrušené. Tiborove idey boli vydané aj knižne. Zatiaľ sa jedná o dve knihy — Mlčanie I. a Mlčanie II. Obidva zväzky považujem za nesmierne dôležité a v kontexte Slovenska i za prelomové.

Po prvýkrát v novodobej histórii nášho štátu boli knižne vydané myšlienky človeka, ktorý sa riadi viac svojimi morálnymi hodnotami a vierou v publikovaní pravdivých informácií než honbou za predávanosťou a mediálnym úspechom. Predávanosť kníh a aj mediálny úspech Tiborovej osoby sa napokon spätne dostavili samé. A v tom práve vidím spomínanú prelomovosť. Čitatelia si k publikáciám našli cestu vďaka čistote obsahu a nie kvôli masívnej reklamnej propagande ako to štandardne býva pri iných bestselleroch.

Neskutočne rád čítam Tiborove editorialy v mesačníku Zem & Vek. Vždy keď na začiatku mesiaca prichádzam domov unavený z práce a zisťujem, že mi v schránke pristálo nové číslo, vypínam strieborné čudo s nahryznutým jablkom a teším sa ako si za chvíľu prečítam práve Tiborove články ako prvé. Rád konfrontujem moju myseľ s jeho rozhľadeným, inteligentným písomným prejavom a doznievajúcimi podnetmi, ktoré sype z rukávu.

Akoby ste spomalili čas, jedno filmové políčko za druhým sa na sietnicu ukladajú scény zo života v mieri, láske a hojnosti. Matéria vyžaruje energetické vlny, v ktorých sa kúpe naše ego a ponára sa čoraz hlbšie. V tomto kúpeli sa zapuzdrujeme do tenučkého priesvitného zámotku, ktorý nás izoluje od druhých. Naše nádeje, túžby a životy sa už neprelínajú s inými, nevytvárajú jednotu, ale narážajú do seba ako elektrické autá v autodróme. Energia príťažlivosti k samému sebe vytvára odpudivú silu jedného k druhému.

Všetky tajomstvá sveta sú však skryté v najhlbších zákutiach našej duše. Všetko, čo je vonku, tvorí závoj ilúzie májá, tak ako o tom píšu tisícročia staré védy. Už naším narodením sa stávame súčasťou systému, ktorý nás permanentne požiera pre svoje vlastné prežitie. Možno peklo, o ktorom píše Dante, nie je peklom niekde potom, v inom čase a priestore, v čase po smrti, možno je peklom naše miesto na Zemi.

Citácia je prevzatá z editorialu s titulkom Peklo (časopis Zem & Vek, apríl 2014)

Každá generácia má svojich velikánov a mysliteľov, Tibora Eliota Rostasa považujem za jedného z nich. On i mnohí ďalší morálni lídri nás postupne vedú von z obdobia temna, naspäť do zlatého veku nenútenej radosti, pravých hodnôt a udržateľného ľudského rozvoja v previazanosti s prírodou a celým vesmírom.

Zdroj úvodnej fotografie: Autor Jozef Pajerský pre časopis Atteliér

Zdieľaj článok na , na alebo na Vybrali.sme.sk
TOPlist