Zlatý vek

Sebapremena — napísal Prometeus

Zlatý vek - šťastní ľudia

V dnešnom svete existuje veľa postojov k udalostiam, ktoré sa dejú okolo nás. Niektoré sú násilnejšie, iné zase menej. Všetky však podliehajú prirodzenému vývoju Zeme. Dalo by sa to prirovnať k určitým fázam poznania alebo sebarozvoja. Hneď na úvod chcem zdôrazniť, že všetky popisované postoje sú ponímané extrémne.

Nemyslím si, že existujú iba tieto typy ľudí a ty nutne musíš patriť medzi niektorý z nich! Naopak, myslím, že nemožno akýmkoľvek spôsobom súdiť žiadneho človeka.

Nikdy nebudeš lepší, ani nikdy nebudeš horší ako niekto iný.

Všetci ľudia sú produktom ich vlastného prostredia. Je pravda, že ľudské bytosti majú vždy možnosť voľby, no aj ich voľba je ovplyvňovaná. Ak máš pocit, že niekto sa správa zle k svojmu okoliu, pravdepodobne zažil veľa zlého alebo málo dobrého.

Apatia

Najskôr by som začal typom ľudí, ktorých zaujíma iba ich vlastné okolie a hľadia len na svoje vlastné potreby. Títo ľudia sú väčšinou materialisticky a egoisticky založení, no väčšinou to o sebe ani nevedia alebo si to neuvedomujú. Udalosti, ktoré sa dejú okolo nich sa ich nedotýkajú natoľko, aby im venovali pozornosť. Majú isté zázemie a postupne strácajú schopnosť empatie, nevedia sa vcítiť do svojho okolia. Je to kvôli izolácií od sveta tam von alebo nedostatočnému prístupu k informáciám, ktoré by týmto ľuďom otvorili oči.

Naivita

Druhou skupinou, tiež nie až tak prospešnou pre spoločnosť, sú naivky. Sú to ľudia, ktorí majú pocit, že aj keď sú na svete rôzne nespravodlivosti, klamstvá a konšpirácie, všetko sa nakoniec dá nejako do poriadku. Existujú rôzne podoby naivity. Niektorí veria, že keď pôjdu do ulíc protestovať a demonštrovať, dokážu vyvolať revolúciu. Protest pre nich predstavuje určitú formu prebudenia. Nepočítajú s tým, že štát má plno utajených spiacich agentov, ktorí v prípade potreby demoralizujú, dezinformujú, vyhrážajú sa a zosmiešňujú. Nevedia, že je takmer nemožné strhnúť revolúciu bez toho, aby s tým vládnuca skupina ľudí nepočítala. Pri slove revolúcia si je treba uvedomiť, že všetky doterajšie prevraty nám nepriniesli až také dobro ako sme si predstavovali, no nie? Takáto revolúcia je totižto násilná, a teda nemôže priniesť nič plodné. Jediná nenásilná revolúcia prichádza od samotných ľudí, z ich vedomia a schopnosti vyčleniť sa zo systému a rozmýšľať vlastnou hlavou. Predstav si, čo by robila vládnuca zložka, keby všetci ľudia vybrali všetky peniaze z bánk alebo úplne peniazmi prestali platiť. Čo by robila, keby sme si všetci začali pestovať vlastné potraviny? A pritom ani nemusíš vyjsť do ulíc a ohroziť seba i vývoj celej spoločnosť.

Skepsa

Skeptici sa k politickým a spoločenským víziám stavajú chrbtom. Kritizujú, hádajú sa a nechcú prijať názory iných. Títo ľudia sa zaoberajú hľadaním pravdy, ale iba do istej miery. Do takej, ako im to dovoľuje ich skepticizmus. Môže to byť spôsobené ich vnútornou povahou, no zväčša to býva tým, že sa pohybujú vo svete možno pravdivých, ale negatívnych informácií. Zvlášť pri tejto fáze poznania si treba dávať pozor. Keď sa zaoberáš pravdivými informáciami neznamená to, že proti systému automaticky bojuješ. Keď svojím skepticizmom šíriš beznádej — a ver mi dá sa to, už keď v sebe máš pocit beznádeje — samotnému systému pomáhaš ešte viac ako prvá skupina, ktorá ani nemala záujem. Ak tým, že sa dostávaš medzi ľudí, ktorých zaujíma hľadanie pravdy alebo o tom len komunikuješ a pritom tvojím postojom do nich očkuješ skepsu, ničíš premenu ľudského vedomia k lepšiemu na vyššej úrovni.

Realita

Tolerancia, rovnováha, poslanie, láska. Toto sú hodnoty tzv. realistov, ktorí sú podľa môjho názoru a pohľadu na svet, na vrchole procesu poznania a záujmu.

Keď si uvedomuješ príčiny a následky svojho konania, stávaš sa realistickým – zodpovedným za svoje konanie.

Realistov zaujíma hľadanie pravdy v čo najväčšej miere, pretože si uvedomujú následky svojho prípadného nezáujmu. Vnútorné rozpoloženie majú v rovnováhe, pretože vedia, že vždy je tu nádej. Aj keď minimálna, ale je. Zvolili si rozhodovať sa z vlastnej vôle. Popisoval som, že sme produktami vlastného prostredia, ale takisto máme možnosť slobodnej voľby. Je nanajvyš zbabelé a egoistické vyhovárať sa na svoje prostredie, rovnako ako všetky zásadné rozhodnutia nechávať na osud. Koniec koncov, ide o teba samotného.

Práve posledný popisovaný model ľudí považujem za zlatý stred. Možno, ak pôjdeme ďalej po našej evolučnej ceste zlatou strednou cestou a prekoročíme prah stej opice, nás tento postoj prinesie k zlatému veku.

Ak chceš naozaj žiť, nenechaj nikoho rozhodovať za teba. Začni sa zaujímať, lebo ani nevieš koľko rozhodnutí za teba robia iní každý deň. Rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú tvoj život.

Zdieľaj článok na , na alebo na Vybrali.sme.sk
TOPlist